REKONDIČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽE

Rekondiční a sportovní masážRelaxační neboli sportovně-rekondiční masáž je u nás nejznámějším typem masáže. Klient při ní leží na masérském stole a masér provádí masáž různými způsoby tření a hnětení a dalšími hmaty za použití speciálních masážních olejů nebo jiných přípravků.

Masáž pozitivně působí na stažené či unavené skupiny svalů, podporuje prokrvení povrchové kožní i hlubší svalové a vazivové tkáně. Má kladný vliv na regeneraci a dobrou funkci kloubů.

Bez současné správné životosprávy a protahovaní svalů protahovacími cvičeními však její kladný vliv brzy odezní. Je tedy lépe brát masáž, i když důležitou a v některých aspektech nenahraditelnou, jako pouze jednu část udržování dobré kondice vlastního těla.

Nejčastěji se provádí masáž zad a šíje, nejnamáhavějších partií při současném převládajícím způsobu práce a života. Tato základní masáž trvá asi půl hodiny. Důkladnější masáž zad a šíje, která zahrnuje také masáž svalstva hýždí a hrudníku, které mají bezprostřední vliv na dobrý stav a funkci zad, trvá asi 1 hodinu.

Dále je na přání klienta možné provést masáž rukou, nohou nebo břicha, nejčastěji po zvýšené námaze nebo při potížích v těchto částech těla.

Účinky

  • regeneruje svalstvo
  • pomáhá rozmělnit svalové spasmy
  • ulevuje od bolesti způsobené jednostrannou zátěží
  • odstraňuje odumřelé buňky pokožky
  • podporují krevní oběh
  • při prokrvení a prohřátí dochází k relaxaci a úlevě celého organismu

Co je třeba vědět před masáží

Masáž není možné provádět, pokud člověk trpí vážným onemocněním plic nebo srdce, má implantován kardiostimulátor, má poruchy srážlivosti krve nebo rakovinu.

Masáž není možné provádět v době virového či bakteriálního onemocnění (nachlazení, chřipka apod.).

Pokud klient trpí kožními potížemi, na postižených partiích není možné masáž provádět.

Na všechny výše uvedené nemoci nebo potíže musí klient maséra předem upozornit. Taktéž musí klient maséra upozornit, pokud trpí některou infekční kožní potíží (svrab, opar, plíseň, meziprstní plíseň apod.) nebo vysokým krevním tlakem.

Po vyčerpávajícím fyzickém výkonu je nutno s masáží alespoň 3 hodiny počkat. Do té doby je možné provádět pouze masáž prochvíváním svalstva.

Masáž v upravené podobě lze provádět i v době těhotenství, kdy může být velmi vítaná vzhledem k velké námaze bederní části zad.